MLEKO RZĄDZI W SZKOŁACH

Anka Grabowska / Project Manager

Jak przekonać dzieci, że mleko i jego przetwory są spoko i warto je jeść? Jak odczarować wszystkie mity narosłe wokół mleka, którymi żyją współcześni rodzice? Z tymi wyzwaniami zmierzyła się trzyletnia kampania „Mam kota na punkcie mleka” finansowana ze środków unijnych, którą prowadziliśmy dla Polskiej Izby Mleka oraz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Aby zdobyć nie tylko uwagę, ale i serca dzieciaków postawiliśmy na edukację poprzez zabawę. Do 2,5 tys. szkół, które zgłosiły się do programu wysłaliśmy broszury edukacyjne dla uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli. Ich bohaterem, podobnie jak wszystkich pozostałych materiałów tworzonych w ramach programu, był Kot Mleczysław – prawdziwy wielbiciel wszystkiego, co mleczne. Co roku pokonywaliśmy ponad dwa tysiące kilometrów odwiedzając 19 polskich miast, w których przeprowadzaliśmy mleczne warsztaty dla uczniów ze szkół zarejestrowanych w programie. W ciągu trzech lat trwania kampanii z pełnych gier i zabaw spotkań z animatorami, dietetykiem i Kotem Mleczysławem skorzystały 263 tys. uczniów. Przez cały rok dzieciaki mogły wzbogacać swoją wiedzę o mleku i jego przetworach korzystając ze społecznościowej gry on-line, którą dla nich przygotowaliśmy. Mleko i produkty mleczne promowaliśmy także w trakcie rodzinnych eventów. W pierwszym roku kampanii  zorganizowaliśmy w Poznaniu piknik mleczny, w którym wzięło udział ok. 3 tys. osób. W roku kolejnym Edyta Jungowska wraz z Arturem Barcisiem promowali w warszawskim Centrum Nauki Kopernik książkę „Opowieści pełne mleka, czyli przygody Kota Mleczysława”, która powstała jako zbiór prac literacko-plastycznych nagrodzonych przez jury prowadzonego w ramach kampanii konkursu. Najlepsze przepisy na dania z mleka i jego przetworów nadesłane przez dzieci na nasz kolejny konkurs złożyły się na następne wydawnictwo – książkę „Przepisy pełne mleka, czyli to, co Kot Mleczysław lubi najbardziej”. Promowaliśmy ją w trakcie warsztatów kulinarnych prowadzonych w Food Lab Studio przez kapitalnego szefa kuchni Jurka Sobieniaka. Przez trzy lata kampanii odpowiadaliśmy za jej biuro prasowe oraz współpracę z ekspertami (lekarzami, dietetykami, psychologami). Od samego początku prowadziliśmy również profil akcji na Facebooku. Mleko i jego przetwory pomagali nam promować topowi blogerzy zajmujący się tematyką zdrowotną, kulinarną oraz parentingową.

W kampanii wzięło udział 2,5 tys. szkół podstawowych i gimnazjów, 4 tys. nauczycieli oraz 263 tys. dzieci wraz z rodzicami. Badania ewaluacyjne pokazały, że 96 proc. dzieci 7-9 lat i 76 proc. dzieci 10-13 lat uważa, że picie mleka jest „cool”. Prawie 40 proc. matek zdecydowało się częściej podawać dzieciom dania na bazie mleka i jego przetworów.

Kategoria: Kampanie edukacyjne

Udostępnij:

Tagi

#bloger #content #dieta #dzieci #edukacja #ekspert #facebook #fb #fejsbuk #influencer #kampania #media #mleko #przetwory #relacje #rodzice #social #społeczna #szkoły #unia #warsztaty #zdrowie #żywność